Zawód - Dekarz

Zasadnicza Szkoła Zawodowa - zawód dekarz

BUD.03. Wykonywanie robót dekarskich

Dekarz pokrywa i naprawia dachy różnymi materiałami dekarskimi, zakłada, konserwuje i remontuje urządzenia służące do odprowadzania wody z dachów przy zastosowaniu narzędzi, urządzeń oraz maszyn dekarskich, ślusarskich i murarskich.

Zadania zawodowe dekarza to: analizowanie rysunków roboczych i ustalanie na ich podstawie rodzaju i zakresu robót dekarskich, potrzebnych materiałów oraz narzędzi, sprzętu i maszyn, krycie dachów dachówkami i materiałami z tworzyw sztucznych, wykonywanie ich rekonstrukcji, konserwacji lub rozbiórki oraz pozostałe prace związane z budową dachów.

Dekarz może być zatrudniony w małych i średnich firmach budowlanych oraz w rzemieślniczych warsztatach remontowo-budowlanych wykonujących roboty dekarskie. Może też prowadzić własną firmę świadczącą usługi z tego zakresu.

Przedmioty ogólnokształcące przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych oraz przedmioty zawodowe: podstawy dokumentacji technicznej, materiałoznawstwo i technologia robót dekarskich, działalność gospodarcza w dekarstwie, język obcy w dekarstwie.

Nauka zawodu kończy się zewnętrznym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe organizowanym w naszej szkole. Uzupełnieniem dyplomu jest suplement w języku polskim i angielskim zawierający opis kompetencji zawodowych.