Zawód - Sprzedawca

HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

Absolwent kierunku sprzedawca potrafi: przyjmować, przechowywać i przygotowywać towary do sprzedaży; stosować nowoczesne formy sprzedaży; prowadzić właściwą rozmowę sprzedażową; prawidłowo sporządzać dokumenty związane z obrotem towarowym; sprawnie dokonywać obliczeń; obsługiwać urządzenia i sprzęt techniczny stosowany w nowoczesnym sklepie; obsługiwać komputer i korzystać z programów użytkowych; zbierać informacje o potrzebach klientów; dbać o estetykę sklepu; pozyskiwać nabywców, przyjmować zamówienia i zawierać umowy kupna-sprzedaży oraz racjonalnie organizować pracę własną.

Absolwent kierunku sprzedawca może podjąć pracę w każdego rodzaju placówce zajmującej się handlem, w sklepach stacjonarnych, mobilnych czy internetowych. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą związaną z handlem.

Przedmioty ogólnokształcące przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych oraz przedmioty zawodowe: organizacja i techniki sprzedaży, towar jako przedmiot handlu, obsługa klientów, przedsiębiorca w handlu, język obcy w działalności handlowej.

Nauka zawodu kończy się zewnętrznym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe organizowanym w Naszej Szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Uzupełnieniem dyplomu jest suplement w języku polskimi i angielskim zawierający opis kompetencji zawodowych.